Egykori vízimalom felújítás
Nádasdladány
2007, 2013
|
MUNKATÁRS:
Kis Balázs |
ÉPÍTÉSZET:
Torday Krisztina |
Nádasdladány, Malomsziget1.
Egykori vizimalom revitalizáció, felújítás
műemlék épület - tanulmányterv, engedélyezési terv
FUNKCIÓ: lakóépület
HELYSZÍN: Nádasdladány, Malomsziget 1.
ALAPTERÜLET: T telek – 3200 m2
hasznos alapterület - 499 m2
MEGRENDELŐ: magán
STÁTUSZ: 2007 TT, 2013 ET - folyamatban
ÉPÍTÉSZET: Torday Krisztina
MUNKATÁRS: Kis Balázs
MŰVÉSZETTÖRTÉNET,
FALKUTATÁS: Bartos György
MALOMTECHNOLÓGIA: Tamás Péter
STATIKA: Bertalan Tamás
KERT: Illyés Zsuzsa – PAGONY Kft.
SZIGETELÉSTECHNIKA: Borsányi Márta
GEODÉZIA: Kiss József
A telek a település külterülettel határos belterületi részén, a falu szélén található, egy szigeten: a Séd patak máig működő mellékága - a Malom-árok – és az épülethez leágazó, ma már nem működő, de aktivizálható árok közén kialakult mintegy 14.000,- m2 szigeten. Az egykori uradalmi malom a településen ma is látható és működő, kivételes szépségű, felújítások sorozatán átesett Nádasdy kastélyhoz tartozott.
http://nadasdykastely.wix.com/nadasdladany
http://www.nadasdyalapitvany.hu/
A toszkán, spontán nőtt gazdasági épületekre emlékeztető tömegű malomépületről az első feljegyzés az 1700-as évekből való. A fal- és művészettörténeti kutatás szerint öt jól elkülöníthető építési perióduson esett át az épület. A legrégebbi része a középső többszintes épülettömeg. Ennek alsó szintjei méretben és szintszámban is bővültek, hozzá kapcsolódnak körben a kisebb épületszárnyak, amelyek közül a molnárlak a legrégebbi, a legújabb pedig a víz feletti turbinaház...
Az épület azután, hogy malom funkcióját elvesztette, áramszolgáltatóként működött, majd államosítása után a tsz épülete, később múzeumi raktár volt. A rendszerváltást követően került magán kézbe.
A 2007-es tanulmányterv 3 kissé eltérő változatban készült. Alapesetben lakófunkciót terveztünk. Megemlítendő, hogy az ingatlan adottságai folytán alkalmas arra, hogy földszinti részén és a kertben meghatározott és korlátozott közfunkciónak, kiállításoknak, rendezvényeknek is helyet adhasson a tulajdonos hozzáállásának és a települési szándékoknak megfelelően... Egyik változatban az alsó szinten kisvendéglő kapott helyet, emelet szintekre „szorul vissza” a tulajdonos.
A terveket a műemlékvédelmi tervtanács véleményezte. E szerint a tervezés során elfogadható koncepcionális út az lehet, ha a legjobb műszaki állapotú 3 szintes központi épület felújítandó, a körben csatlakozó épületszárnyak viszont elbonthatók, és az azokkal tömegében azonos, de korszerű szerkezetekkel visszaépített szárnyak készülhetnek. Ezek a mellékszárnyakból kibontott tégla anyagát felhasználva látszó tégla burkolatot kapnak. Míg az eredetileg vakolt felületű középső magépület ezután is vakolt, 2 színűre festett marad. A szín szárny nagyobb üvegfelületekkel készül majd, zárt teraszként.
A malom egykori berendezéséről nem tudunk biztosat, a gépek az ingatlan magánkézbe kerülése előtt elkallódtak. A hajdani malomtechnológiát kísérelte meg felvázolni tanulmányában Tamás Péter, eddigi malomipari tapasztalataira hagyatkozva. Az egykori berendezés visszaállítása így tárgytalan.
Az alsó csapású vízkerék(ek) nincs már meg, de visszaállítható(k). Míg a zsilip teljességében a helyén van.
A Malomárokból leágazó mellékág aktivizálása vízügyi és anyagi kérdés, megvalósítása további tervezői egyeztetést igényel. A mellékág jelképes formában, medencével a turbinaház alatt műszakilag mindenképp megvalósítható.
A loftépület berendezését kortárs, minimalista stílusban gondoljuk, de a külföldi, hasonló jellegű lakóépületek, vidéki házak hagyományos berendezéséhez hasonlóan is megtörténhet.