Magyarország Főkonzulátusa
Ungvár, Ukrajna
2003-2006 |
MUNKATÁRSAK:
Szücs Gábor, Gaul Cicelle
|
ÉPÍTÉSZ / PROJEKTÉPÍTÉSZ:
Torday Krisztina |
BELSŐÉPÍTÉSZ:
Jack Tibor, Szabady Piroska |
Magyarország Főkonzulátusa épületegyüttes, Ungvár, Ukrajna
Rezidencia, szolgálati lakóépület és
Irodaház
Ungvár belvárosa, Ung folyó partja
Rezidencia, lakóépület átalakítás és teljes felújítás
FUNKCIÓ: Főkonzuli rezidencia
HELYSZÍN: Pravoszláv rkp. 12-13., Ungvár
ALAPTERÜLET: 660 m2 (épületegyüttes összesen: 2360 m2)
MEGRENDELŐ: Külügyminisztérium
STÁTUSZ: 2003-2006 - megvalósult
ÉPÍTÉSZ / PROJEKTÉPÍTÉSZ: Torday Krisztina
MUNKATÁRSAK:
tervpályázat: Szücs Gábor
építési engedélyezési terv: Gaul Cicelle
kiviteli terv: Gaul Cicelle
BELSŐÉPÍTÉSZ: Jack Tibor és Szabady Piroska
TARTÓSZERK: Laczkovich Gergely
SZIGETELÉS: Borsányi Márta
GÉPÉSZET: Horváth Gábor, Potoczky László – B-TERV Kft.
ELEKTROMOS: Tarnay Mihály – VILLTERV Kft.
KERT: Illyés Zsuzsa – PAGONY Kft.
LÁTVÁNYTERV: VISION GRAPHICS Kft.
GENERÁL KIVITELEZŐ: Európai Építő Rt. - Pataki Mihály
FOTÓK: Torday Krisztina, Kékesi István, Varga J. Zoltán
A helyszín, és az épületegyüttes általános ismertetése
A tervezési terület (Pravoszláv rkp. 12-13.) Ungvár történeti központjában, az Ung folyó bal partján helyezkednek el, az Ung partja és a Petőfi tér közötti háztömbben. Az ősfás parti sétány választja el a folyótól. A terep közel sík, enyhe lejtése van az sétánytól befelé.
A tömb beépítése valaha fésűs, oldalhatáron álló, az utcák felé jellemzően zártsorú lehetett, az épületek „L” alaprajzúak, kocsiáthajtós kialakításúak. A beépítés eleinte földszintes lehetett, később magasabb épületeket emeltek, ennek eredményeként alakultak ki a magas oldalhatári tűzfalak.
A helyi főépítész tájékoztatása szerint felmerült már, hogy a szomszédos 11.sz. közintézménynek helyet adó telken keresztül a folyópartot a Petőfi térrel összekötő passzázst nyissanak. Az épületegyüttes tervezésénél ezt figyelembe vettük. A passzázs megvalósítását, annak gyorsítását szándékozza a terv azzal a gesztussal is segíteni, hogy a tervezett passzázs felőli homlokzat építészeti megfogalmazását már a jövendő funkciónak, rangnak megfelelően tervezi. Ezen oldalhomlokzat azért is hangsúlyos része a tervnek, mert megformálásával válaszolni kívánunk arra a beépítési problémára, amit a tömb egyébként felvet: miként lehet a kényszerűen megjelenő hatalmas mogorva tűzfalakat „oldani” az új beépítéseknél.
Megrendelő számára ideális ez a helyi elképzelés, a telek utcafrontja ugyanis nagyon keskeny egy olyan épület számára, ahol az épület megközelítését egymástól szeparált 5+1 különböző, egymástól jól elkülönített ponton kell biztosítani, ráadásul ezen bejáratok között nagyobb térigényű szgk. lejajtó, továbbá „reprezentatív”-, illetve nagy közönségforgalmú is van. Erre csak az utcafront 23 méteres szakasza nem lenne elegendő.
Megjegyzendő, hogy a 11. sz. közintézmény áthajtójának elbonthatósága a tervezés során még nem merült fel. Így az épület saroképületként való kialakítására csak gondolhattunk. Tervezői igyekezet lehetett csupán, hogy sarok épületként és zárt sorú beépítés esetleges megmaradása mellet is megállja a helyét az épület.
Hasonlóan kompromisszumra kényszerültünk azon építtetői kívánalom kielégítése kapcsán, hogy a pinceszinti parkolók megközelítésére nem alkalmazható az épületen belüli liftes megoldás, vagy nyílt színi rámpa.
Erős szerkezeti meghatározottságot jelentett, hogy a helyi előírásoknak megfelelően az új épületet a Richter skála szerinti 7,8-es erősségű földrengés ellen méretezni kellett.
Koncepcionális tervezési kérdésnek tartjuk a kertet is. Az épület természeti környezete – a folyópart, a többsoros ősfás sétány – inspirációt jelentett a tervezők számára. A vadregényes és álmoskás hangulatot, a gazdag növényzetet beszivárogtatjuk az előkertbe, és a kertbe. Az előkert filterként működik – a 11. sz. épületéhez hasonló „hely” megfogalmazása a célunk.
A két telek összevonásával több, egymástól terepszintben, és hangulatban eltérő, de összekapcsolódó térsort alkotnak a kialakítható kertrészek. A kert is élettérré válik, a lakóknak, illetve a rezidencián megtartott fogadások kellemes, elegáns színhelye lesz. A nagy nyílászárók az épület-, a benne dolgozók és e gyönyörű környezet kapcsolatát kívánják erősíteni.
Meglévő épületben kap helyet a főkonzuli rezidencia, a 13. sz. telken rP+F+1 +TT szintszámmal, a telek zártsorú beépítésű. Ez az épület egy meglévő lakóház átalakításával készül, a reprezentatív funkciók elhelyezése miatt földszintes bővítménnyel toldottuk meg, a bővítmény tetején tetőkertet alakítunk ki, ezzel a szomszéd ház magas tűzfalának nyomasztó hatását is oldjuk. Az épület meglévő tetőtere részben beépítésre kerül.
A 12. sz. telek hátsó részében lesz a szolgálati lakóépület, melyet egy rP+F+1 em. szintén meglévő, de oldalhatáron álló beépítésű épület átalakításával terveztünk.
Az újonnan épülő P+F+2 em. szintszámú hivatali épület a 12. sz. telek utcai oldalán zártsorú beépítéssel, „L’ alakú, oldalhatáron álló beépítéssel készül. Az épület magassága igazódik a rezidencia homlokzatmagasságához. A beépítés vonala szintén a rezidenciáéhoz igazódik – így érhető el az optimális rálátás a folyópartra az utcai irodákból úgy, hogy az a rezidenciából is biztosított marad. Emellett a kissé kusza utcakép egységes kialakítására is így vagyunk leginkább tekintettel. A homlokzati anyaghasználat megválasztásánál a helyi közintézményeknél gyakran alkalmazott elegáns vörös téglaburkolat mellett döntöttünk, antracit színű helyi huszti kővel kombinálva. A fémlemezfedés ugyancsak gyakori Ungváron.
A megmaradó épületek, építmények átalakításánál igyekeztünk úgy meghatározni a elvégzendő építési munkákat, hogy költségtakarékos lehessen az építkezés. Ugyanakkor fontos szempont volt, hogy a területben, a telekben, az épületekben rejlő, még kihasználatlan adottságokat, erőforrásokat maximálisan felszínre hozhassuk a gyógyító beavatkozások útján, és ezzel az életminőséget, az építészeti minőséget is javíthassuk.
E beruházás a létesülő funkció – és a fent részletezett tervezési szándékok megvalósítása miatt is - várhatóan „vezérhajóként” működik majd a közvetlen környezet megújulásában, fejlődésében. A környező ingatlanok értéke megnő, és ez olyan – a város számára is kedvező, már nagyon várt - folyamatokat indít el, amelyek végül igényes felújításokhoz vezetnek, a tömbbelső ma még sokszor lehangoló képe megváltozik majd.
Itt szeretném megemlíteni, hogy a – helyi adottságok és a speciális projekt háttér folytán bonyolulttá váló - beruházás minden résztvevőjének köszönettel tartozunk azért, hogy a sokszor rendkívüli, nehézkes körülmények ellenére felvállalható eredmény született.
Tervezett átalakítás részletes ismertetése
Főkonzuli rezidencia
Az utcavonaltól hátrébb húzva, az előkert után található a P+F+1+tetőteres lakóépület, amelynek szintszámán, párkány-, és gerincmagasságán nem változtattunk. A beépítés zártsorú.
A főkonzuli rezidencia kertjének személygépkocsival való megközelítését megszüntettük. A kerti építmények, és a garázs bontásra kerül. A hivatalos gépkocsi állomány a hivatali épület mélygarázs szintjén parkol, innen fűtött téren keresztül lehetséges a rezidencia elérése.
Gyalogos megközelítését a Pravoszláv rakpart felől tudtuk biztosítani. Az utcai kapun keresztül közlekedik a főkonzuli család, és a reprezentatív rendezvények során is innen történhet a bejárás. A kétféle forgalom az áthajtóba érve kettéválik, az új koncepció szerint biztosíthattuk a család teljesen szeparált közlekedését az épületen belül.
Belső átrendezésre, és a földszinti alapterület bővítésére elsősorban a reprezentatív funkció elhelyezésének biztosítása miatt kényszerültünk. Földszinten kapott helyet a reprezentatív térsor, melyet kerti rendezvények, kis-, és nagy létszámú fogadások kiszolgálására is alkalmassá tettünk. A kapuáthajtó mögötti szabad területet beépítettük, ezzel a földszinti reprezentatív térsorhoz kapcsolható nagyvonalú reprezentatív előteret, fogadóteret tervezhettünk. E helyiség létrehozásával javítottunk az épület földszinti és emeleti kertkapcsolatán – a tetőkert az emeleti helyiségekből megközelíthető, és természetes környezetet jelent a család számára. A beépítéssel csökkentettük a szomszédos 14. sz. telken 12 m-nél magasabban álló tűzfal felület arányát. A rendezvények kiszolgálására alkalmas vizes csoportot alakítottunk ki a szalonok melletti helyiségek átalakításával. A méretezésnél Megrendelő kérésére tértünk el a hazai előírásoktól.
Az emeleti szinten a családi élet zajlik, elkülönülten. A centrális tetőtér beépítésével vendégszobák, és szabadidő helyiség biztosítása vált lehetségessé, e tér az épület lépcsőteréből ugyancsak elkülönülten közelíthető meg.
Külső átalakítás során a fentieken túl, azon minimális beavatkozásokra gondoltunk, amelyek révén az épület használhatósága, benapozása, kertkapcsolata, és esztétikai értéke javul. Megrendelői kívánalom volt, hogy ennek elérése érdekében csak a legszükségesebb átalakítások végezhetők el, elsődleges szempont a költség takarékosság.
Biztosítani kellett továbbá a hivatali épület elhelyezését is, ezért a 12. sz. telekre jelenleg szabálytalanul átnyúló önálló alacsonyabb, utcai tetőidomot korrigáltuk. A napos hátsókert felé a tetőtéri szinten is nyitottunk tetőteraszt, kissé módosítottuk az udvari szárny tetőidomát is. A tetőtér beépítése miatt korszerű szellőztetett tető rétegrend és esővíz elvezetési rendszer kiépítése volt szükséges a sátortetős tetőidom esetében is. Az épület fedése egységesen fémlemez lett.
A szakági megfontolások miatt szükséges beavatkozások: a pinceszint utólagos talajnedvesség elleni szigetelésének megoldása, teljes körű gépészeti és elektromos átalakítás, belsőépítészet.