Sopron, Csík Ferenc Uszoda és Lővér fürdő fejlesztése
élményfürdővel, gyógyászati kezelő központtal
meghívásos tervpályázat
FUNKCIÓ: uszoda gyógyfürdő, élményfürdő, gyógyászati kezelőközpont
HELYSZÍN: Sopron, Lővér körút
ALAPTERÜLET:
meglévő épületek 3650 m2
tervezett új épületek: 3750 m2; (összesen: 7400 m2)
T telek: 31.000,- m2
MEGRENDELŐ: Sopron és Környéke Víz- és Csatornamű Zrt.
STÁTUSZ: 2005 – meghívásos ötletpályázat
ÉPÍTÉSZET: Torday Krisztina
MUNKATÁRS: Kis Balázs
TÁJ- ÉS KERTÉPÍTÉSZET: Illyés Zsuzsa - PAGONY Kft.
MUNKATÁRS: H.né Offertáler Anita - PAGONY Kft.
ÉPÜLETGÉPÉSZET: Kéry Tamás – MECHANIC-ART Kft.
VÍZGÉPÉSZET, FÜRDŐTECHNOLÓGIA: Sallai Zoltán – S-TERV Kft.
ELEKTROMOS: Tarnay Mihály – VILLTERV Kft.
LÁTVÁNY: Kerezsi László - VISION GRAPHICS Kft.
FOTÓK: Torday Krisztina, Kis Balázs
A tervpályázat idején nem volt ismert számunkra, hogy a beruházásra rendelkezésre álló keret milyen nagyságrendű, és a beruházási konstrukció sem volt tudható. Ezért műleírásunkban több alternatívás fejlesztési javaslatot tettünk azzal a megjegyzéssel, hogy a tervünkben szereplő teljes fejlesztés megvalósítását javasoljuk, és az minél kevesebb ütemben gazdaságos.
Javasolt tervezési program maximum
Fedett élményfürdő és szabadtéri (csak nyári) vízfelület bővítés is megvalósul I.+II.
- új szabadtéri élménymedencék megépítése
- a meglévőek szabadtéri medencék felújítása
- kert teljes rekonstrukciója terveink alapján
- meglévő uszoda esedékes belső rekonstrukciója
- a meglévő 1000 fős öltöző és a mögötte lévő udvari lépcsők bontását javasoljuk, de elképzelhető itt igény esetén kisebb sport centrum kialakítása is ennek megtartásával a szabadtéri pályák közelében (kondi és aerobic terem, szolárium, sportmasszázs, stb…öltöző használat az uszodában)
- a meglévő pincei wellness helyiségekben kertre néző irodák kerülnek, színvonalas teakonyhával és vizes kiszolgáló egységgel,
- a kültéri új medencék miatt szükséges további öltöző és kiszolgáló egység kialakításával, esetleg vállfás megoldás preferenciája.
Tervezett beépítés
Tervünk a tervezési terület meglévő, de még kiaknázatlan adottságainak (számos ilyet találtunk) megerősítését célozta meg. A park vizuális egységesítése, és szépségének megmutatása végett bontásra javasoljuk a helyi védelem alatt álló „torony” mellékszárnyait. Az ebben helyet kapó gépészeti funkció föld alá kerül.
A természeti környezet szépsége, és annak megóvása – Lővérek, ősfás park - inspirálta a beépítési koncepciót, az új épület építészeti megfogalmazását is.
Ezért a koncepciónk kialakítása részletes kertészeti felméréssel kezdődött, amelynek során meghatároztuk a domboldalon is a megtartandó pótolható, és beteg fákat. Az épületet erre tekintettel helyeztük el, és egyetlen megtartandó értékes növény sem esik áldozatul az építésnek. A zöldtetős kialakítással szervesen illeszkedünk a domboldali felső látképbe is.
Az új fürdőépületet a jelenleg kihasználatlan, és funkcionális értelemben élettelen domboldali területen a fák közé bújtatva képzeltük el. Ennek egyéb oka is volt:
- az 1000 fős öltöző helyén a tájolás É-i lehetett volna, (A fák közötti beépítés esetén NY-i napsütésben lehet fürdőzni)
- a rendelkezésre álló alapterületen, vagy annak kis mértékű bővítése esetén csak az előzetes várakozásoknál szegényesebb program valósítható meg
- az építészeti megoldás kényszeres a koncentrikus szerkezeti bővítés esetén, és az új építésű alapterület épp ezért nem használható ki olyan gazdaságosan, ráadásul az építészeti, belső téri kialakítás sem túl izgalmas,
- tájképi szempontokra tekintettel is ez a megoldás a kevésbé tájba illeszthető,
- hasznosítható, integrálható területet vesz el a kertből,
- csökken a zöldfelületi mutató.
Építészeti kialakítás
Tervjavaslatunkban arra is törekedtünk, hogy az élményfürdő ne csak egyszerű szabadidős tevékenység kerete legyen, hanem építészeti élmény is. Fontos szempont volt, hogy a hazánkban mélygyökerű fürdőkultúra elemei – ha nem is direkt ráutaló megfogalmazásban, inkább kortárs értelmezésben megjelenjenek az épületben: terekkel, hangulatokkal, víziókkal idézze fel a közös emlékezetünkből élményeinket.
A helyszíni adottságok miatt elkerülhetetlen bizonyos építészeti eklektikusság. A szabadtéri meglévő fürdő nyomokban felfedezhető polgári atmoszférája (torony, kert, medencék), a 28 éve épület uszoda épület képviselte építészeti stílus, és az új épület visszafogott, kortárs architektúrája jelenik meg a tervezési területen.
Az új épületnél alkalmazott építőanyagokat a helyben honos fákból-, illetve a közelben bányászható fertőrákosi kőből terveztük. A nagy üvegfelületek és felülvilágítók a fürdőket jellemző misztikus fény-árnyék hatások miatt izgalmasak, ugyanakkor az épület nyitottságát is biztosítják a természet felé.
Az új épület alapozása vasbetonból készül a talajmechanika függvényében. Résfalas, illetve jet-grouting technológia alkalmazása is szükséges. Felmenő tartószerkezetét vasbeton falas, illetve pillérvázas szerkezetből képzeltük el. 7,2 m-nél kisebb fesztávban gondolkodunk. A födém vasbeton síklemezes. A barlangfürdő terének lefedésére nagy fesztávú ragasztott fatartós szerkezetet javasolunk.
Halaszthatatlan a meglévő uszoda további felújítása. Javasoltuk a kupola alsó téglány szeleteiben felülvilágító felületek elhelyezését – a belső sötét, mogorva medencetér oldására. Az uszodatér, és a leromlott állapota miatt kihasználatlan, előcsarnokból nyíló pincei térség rehabilitációja is szükséges.
Az együttes funkcionális működtetése
Két közönség főbejáratot terveztünk: megmarad az uszodáé, s az új épület centrumában alakítottuk ki a wellness – élményfürdő részleg előcsarnokát a Deákkuti út felőli megközelítéssel. (Opcionális bejárat lehet a Lővér körúti strandbejárat, ha azt megrendelő igényli.)
A meglévő uszoda előtere nemigen bővíthető a tervezett mértékű nyári csúcsidőszak forgalmára. A két főbejárat további előnye, hogy nagy forgalom esetén megoszlik a tömeg, a parkolóktól nem kell sokat gyalogolni a bejáratig, és szeparálhatóbbak az elhelyezett szolgáltatások. A fürdő használata nélkül is igénybe vehető az új épületben a bejárati szinten a kezelő helyiségek, fodrászat, kozmetika, és az étterem rendezvényre is kiadható.
Az új és a régi épület az uszodai medencetér szintjén - és igény esetén az uszodai pinceszinten is - átjárható. Javasoljuk karszalagos nyilvántartási rendszer bevezetését az ellenőrzés megkönnyítése érdekében.
Javasoljuk közterületről jól látható helyen elektromos működtetésű férőhely kijelző elhelyezését, ami az öltözők telítettségéről tájékoztatja az érkezőket.
A személyzeti bejárat egyezik a közönség bejáratokkal. Megtartottuk a jelenlegi irodákhoz, a az uszoda térhez kapcsolódó gazdasági bejáratot is. Az együttes működtetésére szolgáló korszerű irodákat, személyzeti öltözőket, és szociális blokkot az uszoda pinceszintjén helyeztük el, ami az előcsarnokból közvetlenül megközelíthető, munkahelyhez kellő természetes bevilágítással, kertkapcsolat biztosításával.
Az élményfürdő személyzetének kiszolgáló blokkja az élményfürdő bejárathoz kapcsolódik.
A gépészeti tér mindkét épület esetében a pinceszinten kap helyet.
A gazdasági udvar az uszoda mögötti területen, a jelenlegi helyen marad. A szabadtéri medencék megközelítése a Lővér körút felől biztosított, a „torony” vonalában.
Kertépítészeti koncepció
A kert megújításának alapgondolata a ligetes jelleg és az egyveretű, átlátható a kertet vizuálisan növelő szerkezet kialakítása volt. Fontosnak tartottuk, hogy a teraszolt kertrészt ne tagolják épületek, valamint azt, hogy a hegyoldal növényállománya erdő helyett ligetes kertté formálódjon. A terület domborzatát megváltoztathatatlan adottságnak tekintettük.
Az építészeti koncepció az új épületeket a hegyoldalban, a kevésbé értékes fák helyén alakította ki, így az imént említett rendező elveket maradéktalanul érvényesíthettük a kert kialakítása során.
Kertépítészeti javaslatok
A teraszolt kertrészt három különböző funkciójú területként alakítottuk ki.
A szerkezet szempontjából meghatározó jellegű középső kertfelületen szabadtéri élményfürdővé bővítettük a jelenlegi strandszolgáltatásokat. Óriás csúszda és trambulin számára közös fogadó medencét, valamint masszázs és pezsgő fúvókákkal felszerelt wellnes/élmény - medencét helyeztünk el az úszómedence szomszédságában. A középső kertrész napozó gyepfelülete alig fásított, árnyat csak a fenyőcsoportok tövében, valamint a szegélyen elhelyezett ülőgarnitúrák környéki fák nyújtanak.
A fedett uszoda előtti kertrészen rendeztük be a szabadidő és sport kertet. Ez a kertrész véleményünk szerint napi és éves nyitva tartását tekintve akár függetleníthető lenne a kert többi területétől. A Lővér körút felé eső telekhatárra tervezett kisegítő épületek szerepe az esetlegesen függetlenül üzemelő sportkert, és a szabadtéri medence bővítések miatt megnövekedő öltözőigény biztosítása.
A legalsó teraszon a családos látogatók számára alakítottuk ki a kertet. A terület középpontjában helyeztük el az élmény elemekkel, buzgárokkal csúszdás felülettel gazdagított gyermekmedencét. A medencét övező napos gyepfelületen és az utakkal feltárt árnyasabb, teraszolt hegyoldalon a különböző adottságok szerint választhatnak a családok pihenőhelyet. A medencéhez közel homokos felületen kisgyermekek számára játszószereket is elhelyeztünk.
A tervezett épületek tetőfelületei különböző jellegű tetőkertként kerülnek kialakításra. Egyes tetőfelületek csak kavicsborítást kapnak, jelentős a gyepes extenzív tetőfelületek és az uszodák felől megközelíthető napozóterasz/zöldtetők aránya is.